Domovská stránka » Zníženie cholesterolu » Crestor
Crestor Recenzie

Crestor

Aktívne zložky: Rosuvastatín
Balenie za tabletu Cena
  • Kvalitné produkty
  • Podpora 24/7
  • Rýchle doručenie
Dodanie 4-7 dní
Spôsoby platby

Čo je to?

Crestor je liek, ktorý patrí do triedy statínov alebo inhibítorov HMG-CoA reduktázy. Hlavnou účinnou látkou je vápenatá soľ rosuvastatínu. Crestor sa používa na zníženie hladín „zlého“ cholesterolu (LDL) a triglyceridov v krvi a na zvýšenie hladín „dobrého“ cholesterolu (HDL). To pomáha znižovať riziko kardiovaskulárnych ochorení, ako je srdcový infarkt a mŕtvica.

Crestor sa predpisuje ako súčasť komplexnej terapie, ktorá zahŕňa nízkotučnú a nízkocholesterolovú diétu a pravidelné cvičenie. Liek sa môže odporučiť pacientom s vysokými hladinami cholesterolu, ktoré nie je možné kontrolovať zmenami stravy a životného štýlu. Crestor sa tiež používa na preventívne účely u pacientov so zvýšeným rizikom rozvoja aterosklerózy a iných komplikácií spojených s hromadením cholesterolu v tepnách.

Zlúčenina

Hlavnou účinnou látkou lieku Crestor je vápenatá soľ rosuvastatínu. Táto zlúčenina patrí do skupiny statínov, ktoré znižujú hladinu cholesterolu inhibíciou enzýmu HMG-CoA reduktázy, kľúčovej zložky pri syntéze cholesterolu v pečeni. V závislosti od formy uvoľňovania môže liek obsahovať rosuvastatín v rôznych dávkach, napríklad 5, 10, 20 alebo 40 mg.

Pomocné komponenty môžu zahŕňať:

  • Monohydrát laktózy
  • Mikrokryštalická celulóza
  • Fosforečnan vápenatý
  • Krospovidón
  • Stearát horečnatý
  • Opadry (filmový obal tabliet)

Tieto zložky zaisťujú stabilitu, formu a jednoduché použitie lieku a tiež prispievajú k jeho efektívnej absorpcii v tele.

Ako používať?

Správne používanie Crestoru je nevyhnutné na dosiahnutie najlepších výsledkov. Liek sa užíva perorálne s dostatočným množstvom vody. Tableta sa nemá žuvať ani lámať, pretože to môže ovplyvniť jej účinnosť. Crestor sa môže užívať kedykoľvek počas dňa bez ohľadu na jedlo, ale odporúča sa užívať ho každý deň v rovnakom čase, aby sa udržala stabilná hladina účinnej látky v tele.

Dodržujte pokyny lekára týkajúce sa dávkovania a trvania liečby. Liečba sa zvyčajne začína malou dávkou, ktorá sa potom môže zvyšovať v závislosti od reakcie organizmu a hladín cholesterolu. Je dôležité mať na pamäti, že:

  1. Počiatočná dávka je zvyčajne 5-10 mg jedenkrát denne.
  2. V závislosti od hladín cholesterolu a cieľov liečby možno dávku zvýšiť na 20-40 mg denne.
  3. Sami si nemeňte dávkovanie bez toho, aby ste sa poradili so svojím lekárom.

Pravidelné lekárske vyšetrenia a krvné testy pomôžu sledovať účinnosť liečby a minimalizovať riziko nežiaducich účinkov.

Ako to funguje?

Crestor účinkuje tak, že znižuje hladinu cholesterolu v krvi inhibíciou aktivity enzýmu HMG-CoA reduktázy, ktorý hrá kľúčovú úlohu pri syntéze cholesterolu v pečeni. Tento proces vedie k zníženiu produkcie „zlého“ cholesterolu (LDL), čo znižuje riziko tvorby aterosklerotických plakov v tepnách. Vďaka tomu ostávajú tepny otvorenejšie a pružnejšie, čo zlepšuje prietok krvi a znižuje pravdepodobnosť kardiovaskulárnych ochorení, ako je infarkt alebo mŕtvica.

Okrem znižovania hladín LDL Crestor tiež zvyšuje koncentráciu „dobrého“ cholesterolu (HDL) a pomáha znižovať hladinu triglyceridov. Tento komplexný účinok pomáha v boji proti ateroskleróze a zlepšuje celkový lipidový profil pacienta. Je dôležité pochopiť, že Crestor funguje ako súčasť komplexného liečebného prístupu, ktorý zahŕňa aj zmeny v stravovaní a životnom štýle.

Indikácie

Crestor sa predpisuje predovšetkým na zníženie celkového cholesterolu a LDL cholesterolu u pacientov s hypercholesterolémiou. Liek je indikovaný pre tých, ktorí neboli schopní dosiahnuť normálne lipidové profily prostredníctvom diéty a cvičenia. Crestor možno predpísať na liečbu dospelých aj detí starších ako 10 rokov, ak im bola diagnostikovaná dedičná forma hypercholesterolémie.

Okrem toho sa Crestor používa na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení u pacientov s vysokým rizikom ich vzniku. Toto je obzvlášť dôležité pre ľudí s už existujúcimi rizikovými faktormi, ako je cukrovka, hypertenzia, fajčenie alebo rodinná anamnéza kardiovaskulárnych ochorení. Liek je indikovaný aj na liečbu aterosklerózy na spomalenie progresie ochorenia a zníženie rizika komplikácií.

  • Hypercholesterolémia a zmiešaná dyslipidémia
  • Rodinná hypercholesterolémia (heterozygotná a homozygotná)
  • Prevencia kardiovaskulárnych ochorení u vysokorizikových pacientov
  • Liečba aterosklerózy spomaliť jej postup

Kontraindikácie

Crestor má množstvo kontraindikácií, ktoré je potrebné vziať do úvahy pred začatím liečby. Liek by nemali užívať ľudia s precitlivenosťou na rosuvastatín alebo na niektorú z pomocných zložiek lieku. Okrem toho je Crestor kontraindikovaný pri aktívnom ochorení pečene, ako je hepatitída alebo cirhóza, alebo pri trvalo zvýšených hladinách transamináz v krvi, pretože to môže naznačovať problémy s pečeňou.

Medzi ďalšie kontraindikácie patrí ťažká renálna insuficiencia a myopatia a stav, pri ktorom hrozí rabdomyolýza, rozpad svalových vlákien, ktorý môže viesť k závažným komplikáciám vrátane zlyhania obličiek. Ženy, ktoré sú tehotné alebo dojčia, by tiež nemali užívať Crestor, pretože môže poškodiť plod alebo dieťa. Užívanie Crestoru sa tiež neodporúča u pacientov užívajúcich cyklosporín, pretože môže výrazne zvýšiť riziko závažných vedľajších účinkov.

  • Precitlivenosť na rosuvastatín alebo pomocné látky
  • Aktívne ochorenie pečene
  • Tehotenstvo a dojčenie
  • Závažné zlyhanie obličiek
  • Myopatia alebo riziko rabdomyolýzy
  • Súčasné užívanie cyklosporínu

Vedľajšie účinky

Ako každý liek, aj Crestor môže spôsobiť vedľajšie účinky, hoci väčšina pacientov ho dobre znáša. Najčastejšie nežiaduce reakcie súvisia so svalovým systémom a tráviacim traktom. Niektorí pacienti môžu pociťovať bolesť svalov, slabosť alebo dokonca svalové kŕče. Tieto príznaky môžu naznačovať myopatiu, najmä ak sú sprevádzané zvýšenou hladinou kreatínkinázy v krvi.

Vedľajšie účinky z tráviaceho systému môžu zahŕňať nevoľnosť, zápchu, bolesť brucha alebo hnačku. V zriedkavých prípadoch sa môžu vyvinúť závažnejšie vedľajšie účinky, ako je zápal pečene (hepatitída) alebo žltačka. Je tiež potrebné zvážiť, že u niektorých pacientov sa môžu vyskytnúť alergické reakcie, ktoré sa prejavujú vo forme kožných vyrážok, svrbenia alebo opuchu tváre.

Ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, najmä silnú bolesť svalov alebo prejavy alergickej reakcie, okamžite kontaktujte svojho lekára.

  • Bolesť svalov, slabosť alebo kŕče
  • Nevoľnosť, zápcha, bolesť brucha
  • Hepatitída alebo žltačka (zriedkavé)
  • Alergické reakcie, ako napr. vyrážka alebo opuch tváre

Často kladené otázky

Koľko stojí Crestor v lekárňach?
Cena Crestor v rôznych lekárňach na Slovensku sa líši. Máme to 0.63€ za tabletu
Ako kúpiť Crestor bez lekárskeho predpisu?
Crestor je voľne predajný v našej lekárni.

Crestor Recenzie a Skúsenosti

L
R
A

Podobné produkty